مکان های گردشگری ساری ( +عکس)

مکان های گردشگری ساری ( +عکس)

سایت تکناز در نظر دارد به منظور آشنایی هر چه بیشتر شما همراهان عزیز با جاذبه های گردشگری ایران  سلسله گزارش هایی را در این خصوص منتشر کند . روزهای زوج منتظر گزارشهای ایرانگردی ما باشید.

 

ساری، مرکز استان مازندران است که مهم ترین منطقه‌ی استان به شمار آمده و یکی از جذاب‌ترین و زیباترین مناطق شمالی کشور ایران محسوب می‌شود. بنای اولیه این منطقه را به طوس نوذر نسبت می‌دهند که در قرن اول هجری به دست فرخان بن دابویه از ملوک گاوباره تجدید بنا شده است.

 

به گزارش تکناز آر شهرستان ساری از طبیعتی گیرا، جذاب و بسیار ارزشمند برخوردار بوده و همواره مورد نظر حکام محلی قرار داشته است. به همین لحاظ عمارت‌ها و کاخ‌های قدیمی در کنارطبیعت جذاب این منطقه مهم ترین بناهای دیدنی این منطقه را تشکیل می‌دهند.

 

ساری مردمی خونگرم و مهمانواز دارد و اغلب فصول سال پذیرای گردشگرانی است که برای مردم این شهر رونق کسب و کار و گردش اقتصاد را به همراه می آوردند .

 

با این وجود اساس اقتصاد این منطقه را کشاورزی , دامپروری و صنایع دستی تشکیل می دهد. صنایع مختلف غذایی هم طی سالهای اخیر در این شهر مشغول فعالیت هستند.

 

اگرچه در نزدیکی شهر ساری سواحل زیبایی چون خزر آباد وجود دارد اما تنها جاذبه گردشگری این شهر سواحل آن نمی باشد.

 

دیدنی های ساری

 

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

این پارک زیر نظر سرجنگل داری ساری اداره می شود و در کیلومتر 18 جاده آمل به تهران واقع شده است.

 

درحال حاضر پارک مزبور مورد استفاده مسافران بین راهی و شهروندان آملی قرار می گیرد و دارای امکانات تفرجگاهی مانند:

 

آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میزو نیمکت است. این پارک در ایام تعطیل مورد استفاده اهالی شهرهای همجوار مانند آمل و بابل قرار می گیرد. رودخانه هراز که از ضلع شرقی این پارک می گذرد، جلوه خاصی به آن بخشیده است.

 

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

مکان های گردشگری ساری ( +عکس)

مکان های گردشگری ساری ( +عکس)

این پناهگاه که درحدود 55 هکتار وسعت دارد، درشمال شرقی ساری با فضایی از جنگل های جلگه ای قرار گرفته، از سال 1346 به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانی درآمده است.

 

در این پناهگاه ضمن حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی که تعلیف آنها دستی صورت می گیرد همه ساله تعدادی از گوزن های تولید شده را به زیست گاههای اصلی، یعنی حواشی رودخانه دز و کارون منتقل می کنند. تعدادی از گوزنهای این پناهگاه به جزیره اشک در دریاچه ارومیه نیز انتقال داده شده اند.

 

امام زاده عباس

مکان های گردشگری ساری ( +عکس)

یکی از مزارات با شکوه و زیبای شهرستان ساری ، حرم امامزاده عباس (ع) است که در شرق شهر ساری بلوار امام رضا خیابان امامزاده عباس واقع شده است.

 

در گذشته این آرامگاه در دهکده آزادگله از دهکده های اندرود شهرستان ساری واقع بود اما اکنون به جهت گسترش شهر ، این منطقه جزء شهر ساری میباشد .

 

امامزاده عبّاس از رواة محدثین شیعه بشمار میآید و تفسیر علی بن ابراهیم قمی (ع) را روایت کرده است .

 

او به احتمال قوی در زمان امام هادی (ع) به دنیا آمده  و در عصر غیبت صغری ( 250 – 310ه.ق ) نشو نمو یافته و به مراتب علمی دست پیدا کرده است ، سپس جهت استفاده بیشتر به قم مهاجرت و از اساتید فّنِ حدیث کسب علم نموده و خود راوی اخبار زیادی بوده است.

 

عمارت قاجاری منوچهر خان کلبادی

مکان های گردشگری ساری ( +عکس)

عمارت منوچهرخان کلبادی واقع در محله ی آب انبار نو حدود یکصدوسی سال پیش بدستور سردار جلیل از امراء ارتش وقت ساخته شد و بنام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه معروف شد.امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید.

منوچهرخان کلبادی که بعدها از ملاکین منطقه و زمانی نیز نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود در سال ۱۳۶۲ دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال ۱۳۷۰ در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

 

سبک معماری این ساختمان از تکایای دوره ی قاجاری برگرفته شده و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد.بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه نشین و اتاقهای دو طرفه است.

شاه نشین طبقه دوم از زیباترین اتاقهای این عمارت است و جای جای آن یادآمد شیوه های هنرهای تزئینی دوره قاجاری است.مصالح ساختمانی این بنا شامل چوب و آجر و بام آن بصورت شیروانی و سفال پوش میباشد.

 

پارک جنگلی شهید زارع

مکان های گردشگری ساری ( +عکس)

پارک زیبا و دیدنی شهید زار ع در 3 کیلومتری شرق شهر ساری و در جانب جاده ساری به بهشهر قرار دارد و بعلت مجاورت با تپه‌های جنگلی کم ارتفاع در دامنه البرز، بسیار زیبا و چشمگیر است برای استفاده گردشگران نیز دارای امکاناتی برای اقامت کوتاه مدت می‌باشد. مخصوصاً بهترین مکان برای کسانی است که می خواهند به صورت رایگان شب اقامت داشته باشند.

 

آبشار داراب کلا ,غارهیلدو ,مجموعه تالابی سراندون و بالندون ,آب انبار میرزا مهدی  ,آب انبار نو ,امام زاده یحیی ,امام زاده های قاسم، ‌گنبد سرت، فخرالدین,امام زاده عیسی بن کاظم و بقعه شاطرگنبد,برج رسکت ,برج سلطان زین العابدین مجموعه صفوی فرح آباد از دیگر دیدنی های ساری می باشد.

 

/ 0 نظر / 104 بازدید